Rozhovor s Michalem Prokopem: O hlasivky nijak zvlášť nepečuji Doporučený

Mít vlastní předvánoční koncert v Praze se stalo pro zpěváka Michala Prokopa již osobní prestiží a dějištěm toho letošního bude opět Forum Karlín. V pátek 22. prosince zde předstoupí před posluchače, aby připomenul své padesátileté působení na české rockové scéně, které začalo na 1. Československém beatovém festivalu v roce 1967, tedy právě před padesáti lety. Michal Prokop zde hned napoprvé uspěl a z festivalu si odnesl cenu za nejlepšího zpěváka. Zeptali jsme se ho tedy, s kým letos v tomto jubilejním roce vystoupí.

Michal Prokop na koncertě 21. 12. 2016 Michal Prokop na koncertě 21. 12. 2016 Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

V karlínském Foru posluchači uslyší Framus Five v rozšířené podobě a také řadu hostů. Základem kapely je stále kytarista Luboš Andršt, houslista Jan Hrubý, klávesový hráč Jan Kolář, bubeník Pavel Razím, basista Zdeněk Wimpy Tichota, trumpetista Roman Bobick Kubát a saxofonista Jiří Šíma. Dechovou sekci doplní ještě trombonista Jan Šatra, zvláštním hostem bude saxofonista Joe Kučera, který s námi hrál v roce 1968 a který dlouhá léta žije v Berlíně. Vokální ozdobou budou Markéta Foukalová, Tereza Kopáčková a také žánrově všestranný zpěvák Ondřej Ruml.

Chystáš nějakou repertoárovou lahůdku?

Letošní koncert dostal záhlaví Blues In Soul Afterparty, což značí, že kromě vlastních věcí víc připomeneme bluesové kořeny, na kterých jsme vyrostli. Zazní proto klasické evergreeny od Johna Lee Hookera, ale i Raye Charlese, kterého stále považuji za nejlepšího zpěváka 20. století. Blues In Soul je navíc název naší první desky, kterou jsme natáčeli v roce 1968 v karlínském rozhlasovém studiu A.

Když tak sleduji světovou rockovou scénu, tak někteří Tví vrstevníci jako Ian Anderson z Jethro Tull už víc chraptí, než zpívají. Jak se Ti podařilo zůstat ve stále skvělé pěvecké formě?

O hlasivky nijak zvlášť nepečuji a vnímám samozřejmě, že jsou dny, kdy to člověku zpívá líp a kdy hůř. Ty ječivé fistule na Městu Er bych asi nedal, ale už na desce Kolej Yesterday jsou všechny písničky postaveny tak, že je mohu zpívat i nyní beze změny tóniny. Je to dáno i tím, že řadu z nich složil Petr Skoumal, který mi je předal na své demoverzi a od něj jsem se učil tomu civilnímu zpívání. Víc než výlety do vyšších poloh mě nyní zajímá text a způsob jeho interpretace.

Jak dnes s odstupem hodnotíš fakt, že minulý režim přiměl rockery po roce 1968 zpívat texty v češtině?

Je to opravdu ironie osudu, že to řadě kapel a zpěváků pomohlo. Mě i Framus Five to navíc přivedlo až ke spolupráci s Josefem Kainarem. Když jsme začínali, tak jsme považovali angličtinu v bigbítu jako normu a divili jsme se, že třeba Petr Novák zpívá české texty. Jenže početné zástupy jeho fanynek byly důkazem, že byl na správné cestě a že mu lidé rozuměli dřív než nám. Dnes už naštěstí nikdo nikomu nenařizuje, co a jak se má zpívat, volba je tedy jen na muzikantech samotných.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Jak jsi spokojen s relativně novým televizním programem ČT ART?

Jako muzikant jsem byl rád, že televize vloni odvysílala koncertní premiéru Města Er na amfiteátru v Lokti. V roli diváka bych ale na ČT ART přivítal větší podíl hudby a zejména hudebně publicistických pořadů. Odvysílat koncert je totiž mnohem snazší, než se o hudbě bavit a dostávat ji do souvislostí.

 

 

Za minulých časů fungoval showbyznys tak, že se kapely sestavovaly často jen na jednu sezónu, a proto platil slogan „v létě lana sviští, kapelníci piští." Jak to chodí v současnosti?

To asi platilo v dobách, kdy jedna kapela dokázala uživit své členy po delší dobu. Kapelníci pak žárlivě střežili, aby jim muzikanti neodbíhali ke konkurenci. Dnes ale muzikanti musejí hrát ve více kapelách, protože jinak by zůstali o hladu. Část členů Framus Five proto účinkuje také s Yo Yo Bandem, s Andrštovým Bluesbandem a jiná s Kukulínem Honzy Hrubého a je úkolem manažerů sladit termíny tak, aby nedocházelo ke kolizím.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Arcade Fire v Praze: Jedna z nejlepších koncertních kapel vystoupila před poloprázdnou halou

  Skupina Arcade Fire poprvé vystoupila u nás a představila svou téměř dokonalou až extatickou show a vzor muzikantství. Možná by stačilo napsat pár superlativů a recenze by byla hotová, když jedinou vadou koncertu bylo, že se jeho intenzita chvílemi až nedala vydržet.

 • Foto: Michal Pavlíček, Střelecký ostrov, Praha, 14. 6. 2018

  Michal Pavlíček vystoupil v červnový večer pod širým nebem v příjemném prostředí Střeleckého ostrova se svou kapelou ve složení Miloš Meier - bicí, Martin Ivan - basa, Michal Nejtek – klávesy. Představili zde skladby z právě natáčeného sólového alba Michala Pavlíčka Pošli to tam, které vyjde v září u Warner music. Začátek koncertu obstaral smyčcový Pavel Bořkovec Quartet, který v instrumentální podobě předvedl skladby od Rolling Stones, Black Sabbath a Pražského výběru. pak již přišla chvíle pro Michala Pavlíčka a jeho kapelu.

  Sledujte Musicweb na Facebooku:
   

  Výtečná práce se zvukem na kterou jsme u něj již zvyklí a precizní instrumentální výkony ovšem bez samoúčelného exhibování, zato procítění a emoce v každém tónu a akordu. Po skladbách z připravované desky již publikum vřele přivítalo Báru Basikovou kterou pamatujeme po boku Michala Pavlíčka v legendární kapele Stromboli od které zaznělo několik skladeb. Poté se opět připojil Pavel Bořkovec Quartet  kterým kapela zahrála dávnou skladbu Pražského výběru Olda je přítel můj, dále pak kapela zahrála v instrumentální podobě písničku Villa Ada od Stromboli spolu s hostem - houslistou Janem Mráčkem. Dalším hostem byl energický Matěj Ruppert s kterým vypálil Michal Pavlíček a jeho parta dvě písně od Matějovi domovské kapely Monkey Business. Večer završil symbolický duet Michala. Pavlíčka s Bárou Basikovou Veliké Lalulá

 • Foto: Ozzy Osbourne, Letiště Letňany, Praha, 13. 6. 2018

  Ve středu 13.6. vystoupil na pražském letňanském letišti legendární Ozzy Osbourne, který se zde rozloučil s českým publikem. Před samotným Ozzym zahráli hned tři „předskokani“. Jako první se představili španělští heavymetaloví hudebníci Lords of Black. Hned po nich následoval sólový projekt zpěváka z Korn Jonathana Davise. V neposlední řadě vystoupila americká superskupina Hollywood Vampires, která v čele se zpěvákem Alice Cooperem, kytaristou Joe Perrym a Johnny Deppem sklidila zasloužené ovace. Závěr večera již patřil samotnému Ozzymu, který během 90 minut přehrál své největší hity. Podívejte se na fotografie, které byly pořízeny přímo z kotle pod pódiem.

 • Hvězdnou sestavu účinkujících na festivalu Rock Heart 2018 uzavírají W.A.S.P.

  Zámecký amfiteátr v Moravském Krumlově bude v druhé polovině srpna, přesně ve dnech 17.-18.8. již potřetí dotvářet unikátní atmosféru festivalu Rock Heart, který letos láká na dosud nejsilnější program ve své historii. Ten budou zdobit především Hammerfall, Epica, Sodom a nově také W.A.S.P.